Ez a bejegyzés a kari honlapon megjelent rövidített cikk eredetije.
Itt a blogban is írtam róla pár sort.
Ahogy a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia L.) tövek egyre inkább láthatóvá válnak jellegzetes lombjuk révén, úgy szaporodnak meg a tévhiteket tartalmazó posztok, hozzászólások egy-egy, a növényt ábrázoló fotó alatt a közösségi médiában, jellemzően június elejétől. Sőt, kedvelt tévéműsorok riporterei is operálnak ezekkel…
- Több nagylétszámú csoport foglalkozik növények felismerésével, vadvirágokkal, gyógynövényekkel, biotermesztéssel stb. Ezekben a népszerű és egyébként nagyon hasznos tudást közvetítő csoportokban a sok ezer (akár több tízezer) tag között mindig akad néhány, aki úgy véli, hogy ez az Ambrosia az az ambrózia, ennél fogva nézeteik szerint a parlagfű az istenek eledele. Ez a tévhit már elég régóta jelen van, már nem lepődik meg a szakértő, ha ezzel találkozik.
Nem. Ez az Ambrosia nem az az ambrózia! A parlagfű újvilági növény, jóval Amerika felfedezése után került Európába. Tudományos nevét pedig Linnétől kapta, aki élete során rendszerezte (többször átdolgozva) az akkor ismert növény- és állatvilágot, megalkotva az ún. kettős nevezéktant is, hogy a tudomány számára mindig egyértelmű legyen, mikor miről beszélünk. Akkor pontosítsunk is: az Ambrosia artemisiifolia L. egészen pontosan az általunk is jól ismert ürömlevelű parlagfüvet jelöli.
2.Szintén többször előbukkant az elmúlt években az a nézet, hogy a parlagfű azért van, hogy védje a talajt a kiszáradástól, a sok parlagfű megvédi a tarlón a talaj nedvességtartalmát.
Aki ilyet állít és le mer írni, vagy másoknak ezt még tanítja is, alapvető összefüggésekkel nincs tisztában, ami a növényi élettant illeti. Hiszen a növények párologtatnak. Minél nagyobb lombbal rendelkeznek, annál többet… Abból a vízből, amit gyökereiken keresztül a talajból vesznek fel. Arról nem is beszélve, hogy ezzel együtt a talaj tápanyagtartalma is csökken…
3. Van még egy meglepő tévhit, amit itt nem írok le, nehogy valaki felületesen olvasson, és azt vigye tovább. Elég az hozzá, hogy az elmúlt két évben egy-egy alkalommal akartak meggyőzni ebben a témában. Olyan vehemenciával, hogy magam is elbizonytalanodtam. Te jó ég? Miről maradtam le? Mit nem tudok?
Még óvári gazdász társunkat, Nagy István Miniszter urat is képes voltam megkérdezni, mi is az igazság. Megnyugodhattam.
A tévhiteken túl:
Minden évben akad egy-egy olyan bátor weboldaltulajdonos, aki a webshopjában bármilyen, a növényből készült (vagy annak mondott) terméket forgalmazni próbál. A NÉBIH állásfoglalása világos. Helik Ferenc Élelmiszerlánc-biztonsági és Ellenőrzési Elnökhelyettes úr megerősítette a 2019-ben már egyszer feltett kérdésemre adott válaszát:
„…minden parlagfű tartalmú élelmiszer forgalomba hozatala jogszabálynál fogva tiltott. Az elmúlt évek során számos parlagfű tartalmú élelmiszerrel kapcsolatban intézkedett hatóságom. A parlagfű kedvező élettani hatásaira vonatkozó, az interneten vagy egyéb forrásokon keresztül terjedő vélemények nem tekinthetők hivatalos állásfoglalásnak, hatósági vizsgálatok ezeket nem igazolják.”
A tévhitek terjedésének megállítása, azok eredetének felkutatása, és „gyökerestől irtása” – hogy stílusosak legyünk -, reményeink szerint hozzájárul a különböző projektek sikeréhez, amelyek célja a légköri pollenterhelés csökkentése és a mezőgazdasági károk mérséklése.
A szerző további írásai a témában a nemambrozia.hu oldalon jelennek meg.
Dr. Farkas Anikó
SzE-MÉK
Véleményed van? Kérdés merült fel? Írj bátran! >>
One thought on “Közeleg a szezon – Terjednek a tévhitek”
Comments are closed.