Az év ezen szakában szaporodnak meg jellemzően azok a cikkek, tudósítások, amelyek a parlagfű elleni védekezésre, az irtási kötelezettségre hívják fel a figyelmet. Röviden szólva: felerősödnek a különböző kampányok a parlagfű szezonban.
Miért kell irtani a parlagfüvet?
Az ürömlevelű parlagfű (Ambrosia artemisiifolia L.) irtásának két fő oka van napjainkban.
- Az egyik, hogy a mezőgazdaságban az első számú gyom.
- Másrészt a parlagfű pollenje az arra érzékeny embertársainknál enyhébb vagy súlyosabb allergiás tüneteket vált ki.
A kettő egymástól nem elválasztható!
Egy gyomos, parlagfűvel fertőzött tábla ezer milliárd számra ontja a pollent, amely pollen a szél szárnyán szállva messze vándorol, lakott területekre is…
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény. 17. § (4) bekezdése kimondja:
„A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.”
Nem lehet elégszer elmondani, az a jó, ha „a csapból is ez folyik”: mindenki tegyen eleget az irtási kötelezettségnek. A gazda művelje gondosan, okszerűen a földjét (saját zsebe is ezt kívánja), az egyéb földhasználók is tartsák be a törvény előírásait. Településeken, kül- és belterületeken kaszáljanak rendszeresen, akadályozzák meg a virágzást!
Mit tehet az egyszerű állampolgár?
Kevesebb és kevésbé megfogható kampányt látok, hallok a szezon előtt arra nézve, hogy mit tehet egy egyszerű állampolgár annak érdekében, hogy a pollenterhelés csökkenjen. Pedig van beavatkozási lehetőségünk. Ha figyelsz, azt fogod tapasztalni, hogy ezek a kampányok a parlagfű szezonban erősödnek fel.
- Saját kis udvarunkon, kertünkben ránk is vonatkoznak a törvényi előírások, nem hagyhatjuk, hogy a parlagfű virágot hozzon.
Így már a szezon kezdete előtt, amint az első tövek kibújnak (április vége, május), és megragadhatók, érdemes néhány naponta körbe járni a birtokunkat, és a még kicsi növénykéket eltávolítani. Mivel a talajban rengeteg magocska vár a megfelelő pillanatra, hogy kibújhasson, de nem egyszerre kelnek ki, rendszeresen szemléznünk szükséges. Ha elkésünk, ha hagyjuk megnőni, jöhet a kapa, kasza, tőben elvágni a növényt.
2. Amennyiben elhanyagolt, parlagfűvel fertőzött nagyobb területet találunk, a bejelentési felületet használva értesíthetjük a hatóságot, amely a törvényi előírások szerint eljár. A NÉBIH (amely az illetékes hatóság) rendszeréről az ismertető itt olvasható >>> I
Itt pedig a bejelentési felületet találod (PBR) >>>
3. Részt vehetsz parlagfű gyűjtési akciókban, akár komoly díjakért.
Eleinte nagy ellenérzéssel figyeltem ezeket az akciókat. Elsősorban azért, mert jellemzően kerületi, városi megmozdulásokról volt szó, ahová iskolásokat, óvódásokat vártak, ajándékcsomaggal. Aztán átértékeltem, mert maguk az akciók is fejlődtek.
- Figyelembe véve azt, hogy mennyi parlagfű terem utak mentén, az elhanyagolt és egyes mezőgazdaságilag művelt területeken is, egy-egy ember önkéntesen végzett parlagfű irtása, de még a csoportosan végzett gyűjtés is csak csepp a tengerben. Ugyanakkor mindenképp jó érzéssel tölthet el, hogy Te megtetted, ami tőled telik. Én is kihúzom az utamba kerülő egyedeket.
- Felnőtt és gyermek számára érzékenyítés, ismeretetterjesztés, önbecsülés növelés. Tettem valamit a közösségért, egészségünkért.
- Adott tér, udvar talaja jövőre már kevesebb magot fog tartalmazni, de persze még évekig jelent tennivalót. Ezzel nem lesz mérhetően, jelentősen kisebb a pollenterhelés, de tettünk egy lépést, példát mutattunk.
Indíthatsz saját kampányt:)
A képen azt látod, amint fiatal parlagfű töveket húzok ki, önkéntes vállalásként. 2018. augusztusában, Nyíregyháza Sóstó erdőben. Előző évben itt rengeteg parlagfű termett a sétautak mentén, majd erről is mesélek. Azért mentem vissza egy évvel később ugyanabban az időszakban, mert kíváncsi voltam, mit találok egy év múltán. Szerencsére a helyzet kevésbé volt súlyos. Ami parlagfüvet találtam, kihúztam. Olyan kétszázat, nagyjából.
Amire azonban figyelned szükséges egy meghirdetett, parlagfű gyűjtő kampány esetén, az a következő:
- Mindenképp tégy egy kört és nézd meg, milyen állapotban van a parlagfű! Ha virágzik, ha már pollent termel, inkább ne menjetek! Nem éri meg ekkora pollenterhelésnek kitenni magatokat! Gyerekeket különösen. De te sem tudhatod, mikor sokall be a szervezeted!
- Figyelmesen olvasd el a plakátot, invitáló e-mailt. Biztosítják-e, kötelezővé teszik-e a védőfelszerelést? Minimum kesztyűt, de inkább kesztyűt és megfelelő maszkot is! Ennek okairől lesz még bejegyzés a későbbiekben.
- Amennyiben úgy ítéled meg, hogy tájékozottabb vagy, mint a szervezők, támogasd őket! Hívd fel a figyelmüket a védőfelszerelés szükségességére, mutass hiteles információ forrásokat (pl. a nemambrozia.hu cikkeit), javasold, hogy vegyenek igénybe ismeretterjesztő előadást, tanácsadást. Kereshetnek bátran!
Tavaly is belebotlottam egy parlagfű gyűjtési akció reklámjába. Maga a hely, a körülmények hívogattak, de a kezdeményezés lebonyolítása nem volt világos számomra, így felvettem a kapcsolatot a főszervezővel. Megbeszéltük, hogy igen, lesz kesztyű, maszk. Szívesen mentem volna a gyűjtés előtt egy kis ismeretterjesztő előadást tartani, tényleg hívogatott a hely, de egyéb elfoglaltságaim akkor nem tették lehetővé a személyes részvételt. Ezért abban állapodtunk meg, hogy elküldöm az anyagot, le tudják vetíteni. Mert így is működhet.
Ha tetszett a cikk, kérhetsz blogértesítőt, kapsz egy rövid e-mailt a megjelenő cikkekről.
Ha észrevételed, hozzászólásod vagy kérdésed van a cikkel kapcsolatban, azt ezen az űrlapon küldheted el >>>
Köszönöm, ha másoknak is ajánlod!
Kérlek, töltsd ki az 1. számú kérdőívet, segítsd a munkámat, hogy a lehető leghasznosabb információkkal láthassalak el!
One thought on “Kampányok a parlagfű szezonban”
Comments are closed.